Sıkça Sorulan Sorular

TÜRKKEP 12. İstanbul Bilişim Kongresi'ne Katıldı

TÜRKKEP 12. İstanbul Bilişim Kongresi'ne Katıldı

07 Dec 2018

12. İstanbul Bilişim Kongresi’nde ‘Ticarette Dijital Çağ’ oturumuna konuşmacı olarak katılan TÜRKKEP Yönetim Kurulu Başkanı M. Kurtuluş Nevruz, dijital çağda ticaretin değişen yüzüne vurgu yaparak, “Ticari dijitalleşme; ticari hayatı kolaylaştırırken, günlük hayata fayda da sağlamalıdır. Bu dönemde tüm süreçler e-Dönüşüme uyumlu olmalıdır. Bill Gates, Jack Ma, Jeff Bezos, Mark Zuckerberg gibi servetini teknoloji alanından kazanmış bir isim çıkaramazsak dünya ligine giremeyiz” dedi.

Şirketleri dijitalleştiren Türkiye’nin ilk özel kurumu TÜRKKEP, Türkiye Bilişim Derneği İstanbul Şubesi tarafından düzenlenen ‘12. İstanbul Bilişim Kongresi’ne katıldı. Kongrenin ‘Ticarette Dijital Çağ’ oturumunda TÜRKKEP Yönetim Kurulu Başkanı M. Kurtuluş Nevruz konuşmacı olarak yer aldı. Kadir Has Üniversitesi’nde 6 Aralık 2018 Perşembe günü gerçekleştirilen kongrede ‘Verinin Paraya Dönüşümü’ ve ‘Ticarette Dijital Çağ’ başlıkları ele alındı.

“Tüm süreçler e-Dönüşüme uyumlu olmalı”

‘Ticarette Dijital Çağ’ oturumu kapsamında bir sunum yapan TÜRKKEP Yönetim Kurulu Başkanı M. Kurtuluş Nevruz, ticaretin değişen yüzüne değinerek 2019’da smart mobil, yapay zeka ve güven endeksi başlıklarının ön plana çıkacağını belirtti. Nevruz, “Ticari dijitalleşme; ticari hayatı kolaylaştırırken, günlük hayata fayda da sağlamalıdır. Bu dönemde tüm süreçler e-Dönüşüme uyumlu olmalı, en ufak işler bile dijitalleşmeli, her aşamada hukuki geçerlilik olmalı ve tarafların güven endeksi olmalıdır” dedi. Günümüzde müşterinin tercih seçeneklerinin artığına dikkat çeken Nevruz, “Artık sunulan ürünlerin hem iyi, hem güvenilir, hem de ucuz olması gerekiyor. Şirketlere tüm bu avantajları sağlayacak olan ise e-Dönüşüm’dür. E-Dönüşüm’ün önemli bir kısmını ise Kayıtlı Elektronik Posta (KEP) sistemi oluşturmaktadır” diye konuştu.

Yasal ve geçerli tek elektronik gönderi yöntemi

KEP ile birlikte fesih, dilekçe, başvuru, talimat, ödeme emri, sözleşme, taahhütname, sipariş, mutabakat, ihbar, ihtar ve ‘e-faturaya e-itiraz’ gibi alıcıyı ve göndericiyi belirli yükümlülükler altına sokan her türlü resmi evrak gönderimi güvenli, hızlı, kolay ve ekonomik olarak gerçekleştirilebileceğinin altını çizen Nevruz, “KEP, yasal geçerli ve teknik olarak güvenli elektronik posta yöntemidir. Sistemde tüm gönderici ve alıcıların kimlikleri kayıtlıdır. İleti içeriğinin veri bütünlüğü korunur ve değişmezliği güvence altına alınır” şeklinde konuştu.