Sıkça Sorulan Sorular

T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı KEP ile hayatı kolaylaştırıyor !

Beş yıl önce “Hayatınızı TÜRKKEP ile Kolaylaştırın” sloganı ile KEP’in faydalarını anlatan ve kısa sürede sektörün lider KEP Hizmet Sağlayıcısı konumuna gelen bir şirket olarak yakın zamanda KEP’in önemini oldukça benimsediğine inandığımız bir bakanlığın süreçlerindeki gelişmeyi görmek dijital dönüşümün Türkiye’de hızlanacağını bize gösteriyor.

Bakanlığın yaptıklarını kısaca özetlemek gerekirse; 26 adet KEP adresi alarak tüm birimlerini KEP’leştiren bakanlık, öncelikle İSG – Katip uygulamasında KEP’i zorunlu hale getirdi. Yetkilendirilmiş eğitim kurumlarının “İş Güvenliği Uzmanlarının Görev, Yetki, Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkında Yönetmeliğin” 19. maddesi ile “İşyeri Hekimi Ve Diğer Sağlık Personelinin Görev, Yetki, Sorumluluk Ve Eğitimleri Hakkında Yönetmeliğin” 26. maddesi, ortak sağlık ve güvenlik birimlerinin ise “İş Sağlığı Ve Güvenliği Hizmetleri Yönetmeliğinin” 17. maddesi uyarınca, 01/01/2017 tarihine kadar KEP hizmet sağlayıcılarından alınmış olan işyeri KEP (Kayıtlı Elektronik Posta) adresi bilgilerini İSG-KATİP üzerinde kaydetmelerini zorunlu kıldı. Bu kararlar sektörün önündeki yolun ne kadar açık olduğunu gösteriyor. Konu ile ilgili daha da detay bilgi isteyenler için aşağıdaki linki ziyaret etmelerini öneriyorum.

https://www.csgb.gov.tr/media/4137/kep.pdf

Bakanlık tarafında yapılan hamleler yukarıdaki ile de sınırlı değil. Ardından yabancıların Çalışma İzinleri Başvuru Sisteminin yenilenmesi çalışmalarının son aşamaya geldiğini duyurarak, uygulamaya kayıt için yabancıların Kayıtlı Elektronik Posta adreslerini ve Elektronik İmza ile kayıt ettirme zorunluluğu getirdiğini duyurdu. Bu nedenle yapılacak her türlü çalışma izin başvurusunda başvuru sahibinin ve bağımsız veya süresiz çalışma izni talep eden yabancı şahsın KEP hesabının bulunması zorunlu hale gelmiş oldu. Yine detaylar için aşağıdaki linki ziyaret etmeniz faydalı olacaktır.

https://www.csgb.gov.tr/uigm/announcements/calisma-izinleri-basvuru-sisteminin-yenilenmesi/

Son olarak Sendikaların ve Konfederasyonların KEP adresleri alımı için bir duyuru daha yayımlanması ise Sendika ve Konfederasyon bacağındaki büyük bir kitlenin KEP ve diğer hizmetler tarafına adım atmasına vesile olmaktadır. Detayları linkte bulabileceksiniz.

https://www.csgb.gov.tr/home/announcements/0146/

Görünen o ki, bakanlık KEP ile tüm işlemlerini kolaylaştıracağının farkına varan ve hızlı bir şekilde kullanımını arttıran bir yol izleyerek, Kamuya örnek bir davranış sergilemektedir.  Hem şahsen hem de Türkkep olarak bir sonraki duyurularını merak ile bekliyoruz. Tüm kamu kurum ve kuruluşlarının aynı özen ile Hayatımızı Kolaylaştırmalarını temenni ediyorum.

 

Uğur Ceylan

TÜRKKEP

Genel Müdür Yardımcısı

Yazıyı beğendiyseniz paylaşmak için