Sıkça Sorulan Sorular

Sosyal Güvenlik Kurumu Elektronik İmza Duyurusu Hakkında

Sosyal Güvenlik Kurumu Elektronik İmza Duyurusu Hakkında

18 Mar 2016

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), 1 Nisan’da reçetelerde zorunlu e-imza uygulamasına geçiyor.

SGK’nın ilgili duyurusunda, elektronik ortamda yazılan e-reçetelerde 5 Ocak’ta hayata geçmesi planlanan “Elektronik İmza” uygulamasının, gerekli teknik imkâna sahip olmayan hekimler için ertelendiği ve hekimlerin 3 ay süreyle SGK kurumsal hekim şifresiyle işlem yapmaya devam etmesi sağlandığı belirtildi. Ancak süre sonu olan 1 Nisan 2016 itibarıyla kurumsal hekim şifresiyle elektronik ortamda reçete yazılma işlemine izin verilmeyecek.

T.C. SOSYAL GÜVENLİK KURUMU BAŞKANLIĞI
Genel Sağlık Sigortası Genel Müdürlüğü Duyuru

SAĞLIK HİZMETİ SUNUCULARININ DİKKATİNE

Medulayı kullanan tüm sağlık hizmet sunucularınca Medula uygulamaları üzerinden elektronik ortamda yazılan reçetelerde (e-reçete) ‘Güvenlikli Elektronik İmza’ uygulamasına 05.01.2016 tarihinden itibaren geçileceği ve zorunlu olacağı Kurum web sayfamızdan 27.07.2015, 11.11.2015 ve 22.12.2015 tarihlerinde duyurularak uygulamaya alınmıştır.
e-reçete işlemlerinde aksamaya sebebiyet vermemek adına, uygulamanın başlayacağı tarihte gerekli teknik imkana sahip olmayan hekimler için sisteme sağlık hizmet sunularınca gerekli bilgiler girilerek hekimlerin 3 (üç) ay süreyle SGK Kurumsal Hekim Şifresiyle işlem yapmaya devam etmesi sağlanmıştır.
Bu hekimlerin belirtilen süre sonu olan 01.04.2016 tarihinden itibaren sistem tarafından SGK Kurumsal Hekim Şifresiyle elektronik ortamda reçete yazılma işlemine izin verilmeyecektir.
Ancak 01.04.2016 tarihinden itibaren halen gerekli teknik imkana sahip olmayan hekimler için ikinci talep başvuruları tüm sağlık hizmet sunucularınca gerekçeleri ile birlikte Kurumumuz Sağlık Sosyal Güvenlik Merkezlerine yapılacaktır.
Bu duyurulara istinaden 01.04.2016 tarihinden itibaren “SGK KURUMSAL HEKİM ŞİFRESİ” ile e-reçete yazılamayacağından mağduriyetlerin yaşanmaması için gerekli önlemlerin ivedilikle alınması gerekmektedir.
İlgililere önemle duyurulur.